KDO JSME

Ateliér restaurování výtvarných děl sochařských /škola Jana Kracíka


Studijní obor Restaurování výtvarných děl sochařských je na Akademii výtvarných umění zakotven dlouholetou tradicí a zkušeností. Po roce 1989 se podobně jako u ostatních ateliérů začala utvářet škola s demokratickými přístupy, která čerpá ze současných možností s maximálním důrazem na tradiční hodnoty. Zázemí ateliéru tvoří tým profesionálů, odborníků a znalců s mnohaletou praxí v oboru. Ti se společně podílejí na rozvoji dovedností a řemeslných základů, s kterými jsou uchazečky a uchazeči na školu přijímáni.

Magisterské studium v ateliéru je šestileté a volně navazuje na program středních odborných škol a gymnázií. Pro přijetí ke studiu je nutné složit talentovou zkoušku, té mohou předcházet konzultace s vedoucím pedagogem ateliéru nad školními a domácími pracemi uchazečů. K prvnímu kolu příjímacího řízení se předkládají vybrané práce, v případě Ateliéru restaurování výtvarných děl sochařských je vhodné k talentovým příjímacím zkouškám dodat kresebné studie (portrét, akt, studie ruky, nohy a vlastní volné práce). Dále je nezbytné předložit jednu až dvě sochařské realizace v materiálu (busta, volná plastika aj. v sádře či jiném sochařském materiálu).

Posluchači se od prvního ročníku plně věnují praktickému studiu vnímání prostoru a hmoty, kdy rozvíjejí především své kresebné a modelační dovednosti. Stěžejním pilířem je při tom studium figury a teoretická znalost anatomie člověka. Vedle toho prohlubují své znalosti dějin umění a architektury absolvováním příslušných přednáškových cyklů. Přednášky jsou řazeny chronologicky, aby byl posluchač schopen absolvovat ročníkové zkoušky. Studium dějin umění je v pátém ročníku zakončeno státní zkouškou. Teoretická výuka tvoří v průběhu studia podporu pro výuku praktickou, a je tedy její podstatnou součástí.

Pro obor restaurátorství je přirozeně nezbytné, aby studenti rozvíjeli znalosti v dalších oblastech, které jsou součástí jejich budoucí profese. V průběhu studia absolvují odborné přednášky z heraldiky, mineralogie, ikonografie, památkové péče a materiálové chemie. Pod odborným dohledem je posluchač veden ke spolupráci s Chemicko-technologickou laboratoří, která je včetně vybavení zázemím a srdcem restaurátorského ateliéru a zajišťuje při ateliérové restaurátorské výuce materiálové analýzy a technologické konzultace.

Posluchači se dle svého zájmu a dosavadního vzdělání mohou při studiu specializovat na restaurování uměleckých sochařských děl vytvořených ze sádry, štuku, kamene, kovu, pálené hlíny, dřeva či moderních syntetických materiálů a to včetně jejich polychromní úpravy.

Základním pilířem oboru je tradičně restaurování kamenných a dřevěných polychromovaných a nepolychromovaných plastik. V šestém diplomovém ročníku studentky a studenti již samostatně řeší zadaná diplomová témata a studium ukončují státní závěrečnou zkouškou. Zdárné završení studia v restaurátorském sochařském ateliéru opravňuje absolventy požádat Ministerstvo kultury ČR o Povolení k restaurování kulturních památek dané Zákonem č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.

 


NÁŠ TÝM

Seznamte se s pracovním týmem

Jan Kracík

Vedoucí pedagog

Eva Míčková

Odborná asistentka

Jiřina Přikrylová

Odborná asistentka

Tomáš Otoupal

Odborný asistent

Ondřej Šimek

Odborný asistent

Hana Nováková

Odborná asistentka



A CO TEĎ?

Podívejte se na naše projekty